0 Comments


Číst si můžete hezky o samotě za bubnování deště, s hrnkem čaje nebo sklenkou vína. Tato oblíbená činnost může vést i ke společenským setkáním, kdy si několik lidí si zvolí knihu, kterou za určitou dobu přečtou a pak se sejdou, aby o svých dojmech diskutovali. Nic nového, nic extra, ale tato aktivita se opět probouzí k životu.

 čtení u řeky

Otevřených klubů, kam se přijímají noví členové, bývá málo. Tak proč si nezaložit svůj vlastní čtenářský klub? Klub jednoduše založte s pár kamarády a stanovte si pravidla. Doporučuji např. tato, které vám při rozjetí klubu pomohou:

 


      Pokud to jde, scházíme se pravidelně.


      Na setkání chodíme včas a připraveni.


      Místo schůzky volí ten, kdo knihu vybírá.


      Ve výběru knižních titulů se střídáme.


      Každý, kdo vybírá knihu, navrhne 3 tituly, o kterých hlasujeme.


      S povídáním o knížce čekáme, až se sejdeme všichni.


      Respektujeme názor ostatních a neskáčeme si do řeči.

 regály na knihy

Dále je vhodné ujasnit si, jaký bude maximální počet členů v klubu a zda budete přijímat členy nové. Ideální počet je 5 – 10 členů. Čím více různorodá skupina lidí je, tím zajímavější pohledy na jedno téma dostanete.

 

Místo setkání byste měli volit tematicky ke knize nebo si připravit adekvátní občerstvení. Občas můžete pozvat i zajímavého hosta, který má k tématu co říct a osvěží tím diskuzi.

 

Vybírejte knížky spíš tenčí, jednodílné a z oblasti beletrie. Nevyhledávejte odbornou literaturu ani návody. Při výběru vám mohou pomoci různé knižní weby nebo se můžete inspirovat knižními cenami. Během čtení knihy si dělejte poznámky, abyste je pak mohli ostatním přednést a rozproudila se debata.

 

Kde vzít čas na čtení? Každý má jiné preference. Někdo se večer dívá na televizi nebo jde do baru, někdo si čte. Jiný v MHD poslouchá hudbu, vy si můžete číst. Četbu můžete nahradit i poslechem audioknih třeba při uklízení, ale pamatujte na to, že váš zážitek z příběhu pak může být odlišný, než kdybyste knihu četli.


Author

opik.lada@email.cz